تبلیغات
مطالب اینترنتی - نکات و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

نکات و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

توجه داشته باشید که پوسیدگی دندان به خاطر عادت های بد بهداشتی دهان رخ می‌دهد و تدریجی زمان این مشکل پیش می آید. داشتن دندان‌های منظم، شفاف و از همه مهم‌تر مستحکم از موارد مهمی هستند که در زندگی ما نقش مهمی ایفا میکنند. خیلی از خانواده‌ها از این که فرزند خردسال یا نوجوانشان دندان‌های خراب و کم‌مقاومتی دارد، شکایت میکنند اما عوامل مهمی وجود دارند که روی استحکام و سستی دندان‌ها موثرند.

واقعیت این است که دوران جنینی دوره‌ای مهم و حساس در شکل‌گیری اندام‌های جنین از جمله دندان‌های اوست. چگونه مادران می توانند کودکی با دندان‌های محکم و جذاب به دنیا بیاورند؟ صرف‌نظر از ارث که تاکنون بشر نتوانسته در آن دست ببرد، مادران برای شکل‌گیری و استحکام دندان‌های کودک خود از همان دوران بارداری باید به چند نکته مهم توجه کنند که به انها اشاره می‌کنم.

۱٫ رشد دندان‌های کودک از دوران جنینی شروع میشود

نخست این که مادران نباید دنبال مصرف مکمل خاصی باشند تا باعث استحکام دندان‌های جنین شود. در واقع، همان مواد غذایی‌ای که خانم باردار باید برای تامین نیازهای بدن خود و جنین استفاده کند می‌تواند برای رشد دندان‌ها‌ی جنین هم کافی باشد. آن چه که برای بافت استخوانی و دندانی ضروری است ویتامین D کافی است.

مواد غذایی حاوی کلسیم که از لبنیات دریافت میشود و مواد معدنی، غذا های دریایی و… به‌طور مستقیم روی مینای دندان تاثیر می‌گذارند و همه ی خانم‌های باردار باید در طول بارداری به مقدار کافی این مواد را دریافت کنند.

۲٫ تغذیه سالم در ۳ سال اول زندگی خیلی مهم است

علاوه بر استحکام، شفافیت دندان هم به مواد مغذی و مواد معدنی و به‌خصوص ویتامین D بستگی دارد. تغذیه تاثیر مستقیمی روی مینای دندان دارد. اگر تغذیه در طول بارداری کافی نباشد، مینا شفافیت خود را از دست میدهد؛ یعنی دندان‌های شیری کودک هم کیفیت خوبی از نظر ظاهر نخواهند داشت، درست مانند کریستال نامرغوبی که صاف و شفاف نیست و دارای رگه‌رگه است.

البته سوءتغذیه کودک بعد از تولد نیز میتواند منجر به از بین رفتن شفافیت مینای دندان قبل از رویش دندان‌های دائمی شود. تغذیه مناسب در ۳ سال اول زندگی کودک تاثیر زیادی در استحکام دندان‌های‌ دائمی دارد. وقتی مینای دندان مشکل پیدا میکند، استحکام آن نیز کمتر میشود. چنین کودکانی دندان‌هایی به رنگ گچی مات دارند که زیبایی کافی هم ندارد.

۳٫ پوسیدگی ربطی به استحکام دندان‌ها ندارد

گاهی خانواد‌ه‌ها این‌طور تصور میکنند که پوسیدگی دندان‌های فرزندشان ناشی از کم بودن استحکام دندان آنهاست اما پوسیدگی دندان خاطر ژنتیکی ندارد و ربطی هم به عوامل داخل رحمی مانند سوءتغذیه مادر و… پیدا نمی‌کند. پوسیدگی دندان‌های شیری یا دندان‌های دائمی، ناشی از عوامل محیطی است. پس باید بهداشت کافی رعایت شود. کودکان باید آموزش ببینند تا لااقل ۲ بار در روز مسواک بزنند تا جلوی تشکیل پلاک میکروبی گرفته شود.

۴٫ با مکانیسم پوسیدگی دندان آشنا شوید

میکروب‌های مولد پوسیدگی همه ی وقت در دندان وجود دارند. هنگامی که محیط دهان شرایط را برای فعالیت میکروب‌ها مهیا میکند؛ یعنی کربوهیدرات وارد محیط دهان میشود، مواد قندی موجود در کربوهیدرات‌ها به کمک میکروب‌ها حالت چسبندگی پیدا میکنند و به مینای دندان می‌چسبند و اسید ناشی از آن مینای دندان را تخریب میکند.

پوسیدگی روی دندان ابتدا با بروز لکه‌های سفیدرنگ روی مینا ظاهر میشود که به‌تدریج سیاه می‌شوند و وقتی مینای دندان را از بین بردند، نوبت به تخریب عاج دندان میرسد و تحریک انجام میگیرد و در نهایت به عصب میرسد.

۵٫ تاثیر فلوراید بر مقاومت دندان‌ها را جدی بگیرید

فلوراید کافی که معمولا در آب آشامیدنی وجود دارد میتواند تاثیر زیادی روی تشکیل بافت دندان داشته باشد. فلوراید عمق شیار‌های دندان را کمتر و آن را در مقابل پوسیدگی مقاوم میکند.

۶٫ پوسیدگی ناشی از شیر شبانه به چه معناست؟

باید به این نکته توجه داشت که تغذیه کودکان شیرخوار نیز مستلزم رعایت نکاتی است چون روند پوسیدگی دندان‌های شیری در کودکان شیرخوار هم اتفاق می‌افتد. تغذیه کودک با شیر امری حیاتی برای رشد کودک است ولی اگر مادر به‌خصوص بعد از یک سالگی نتواند کودک را به‌طور درست تغذیه کند،

ممکن است پوسیدگی سریع در چند دندان‌ شیری ایجاد شود. این وضعیت «پوسیدگی ناشی از شیر شبانه» نام دارد. وقتی مادر در طول شب مدام کودک را با شیر تغذیه می‌کند، بزاق دهان فرصت شستشوی دهان را پیدا نمی کند.از طرفی، در طول شب بزاق دهان به حداقل میرسد در نتیجه چسبندگی مواد قندی «لاکتوز شیر» با میکروب‌ها روی سطح دندان تشدید میشود

و بیشتر باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک شیردهی باید کنترل‌شده باشد، نه به دلخواه کودک. همچنین بهتر است بعد از هر بار شیردهی مقداری آب به کودک داد تا شیر لابلای دندان‌ها به مدت طولانی باقی نماند.

۷٫ خاطر تخریب گروهی دندان‌ها در نوجوانان چیست؟

نوع دیگری از تخریب سریع دندان بین نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله است. این مورد نیز ارتباطی با ژنتیک ندارد. البته خاطر اصلی تخریب سریع هنوز کاملا مشخص نشده ولی محققان این احتمال را می دهند که تغییرات هورمونی در سنین بلوغ، الگوی غذایی نادرست «علاقه به تنقلات»، ناآگاهی از نحوه بهداشت درست و… می‌تواند از عوامل تاثیرگذار در پوسیدگی‌های سریع باشد.

۸٫ چرا بعضی‌ها اصلا دچار پوسیدگی دندان نمیشوند؟

بعضی از کودکان یا نوجوانان و حتی افراد بزرگسال ممکن است هیچ یک از موارد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنند و اصلا هم دچار پوسیدگی نشوند. این افراد به‌طور ژنتیکی مقاومت بدنشان بالاست و به‌طور سرشتی در مقابل میکروب‌های مولد پوسیدگی مقاومت دارند.

بزاق دهان انها طوری عمل میکند که به میکروب‌ها اجازه فعالیت نمیدهد تا تعدادشان آنقدر عمده شود که موجب تخریب دندان‌ها شوند. بعضی از افراد هم هستند که میزان pH دهانشان کمتر افت میکند «pH اسیدی باعث پوسیدگی میشود». این افراد نیز به‌طور ژنتیکی دندان پوسیده ندارند.

۹٫ وقتی مینای دندان دچار نقص ژنتیکی است…

به گزارش پارس ناز در بعضی از افراد مینای دندان به‌طور ژنتیکی نقص دارد. علم امروز درمانی برای چنین نقصی ندارد و مشکل تا آخر عمر با بیمار همراه خواهد بود. از همان ابتدای رویش دندان دائمی دندان‌ها زردرنگ و غیرشفاف است و مینای دندان هم وجود ندارد. البته این کودکان معمولا دچار بیماری‎های نشانگان مختلف هستند و اقدام خاصی هم نمیتوان برای انها انجام داد.

همه ی کودکانی که دچار پوسیدگی گسترده هستند یا کودکانی که با نقص ژنتیکی مینای دندان متولد شده‌اند باید تحت مراقبت دائمی دندان‌پزشک باشند و والدین نیز باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان چنین کودکانی به انها کمک کنند. البته علم برای هر نوع پوسیدگی دندانی، راه‌های گوناگونی ارائه میدهد ولی برای نقص‌های ژنتیکی دندان میتوان کارهایی انجام داد که وضعیت دندان بدتر نشود ولی نمی‌توان مینای دندان را جبران کرد.

نکات و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب نکات و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :نکات و راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان
http://mofidestan.ir/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d9%88%d8%b3%db%8c%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :